Navigation Menu 

TPA Award Recipients

Awards are listed in order by year of inception:

Tom C. Sharp Pharmacist of the Year Since 1957
Bowl of Hygeia Award for Outstanding Community Service in Pharmacy Since 1960
Herman Lubin Sales Representative of the Year Since 1975
Distinguished Young Pharmacist Since 1987
Excellence in Innovation Award Since 1993
Shelby Rhinehart Public Service Lifetime Achievement Award Since 2003
Barbara McAndrew Herald Award Since 2006
Cardinal Health Generation Rx Champions Award 2011-2018
Partner in Excellence Award Since 2016

TOM C. SHARP PHARMACIST OF THE YEAR

2020 Jud Jones, Medina
2019 Chris Finch, Germantown
2018 Jason Kizer, Union City
2017 Robert “Ned” Giles, Jr., Chattanooga
2016* Nina Smothers, Huntingdon
2014 Rebecca Harris Hopper, Nashville
2013 J. Richard Brown, Germantown
2012 Jason Carter, Fairview
2011 Rob Braden, Memphis
2010 Dick Gourley, Memphis
2009 Stephan L. Foster, Atoka
2008 Baeteena M. Black, Franklin
2007 Jeanne Ezell, Maryville
2006 Terry Grinder, Hohenwald
2005 J. Milton Beckman, Murfreesboro
2004 William E. Evans, Memphis
2003 Richard M. Coleman, Parsons
2002 Kendall Lynch, Nashville
2001 Diana Drake, Knoxville
2000 David Shepard, Dickson
1999 Tom C. Sharp, Jr., Nashville
1998 Charles “Buddy” Stephens, Lebanon
1997 Donald Stanfill, Church Hill
1996 Jeffrey V. White, Chattanooga
1995 Walter L. Fitzgerald, Jr., Memphis
1994 Leonard Compton, Memphis
1993 Gary W. Cripps, Smithville
1992 Douglas E. Wilson, Rockwood
1991 Dianne Duncan, Memphis
1990 James R. Knight, Nashville
1989 Roger L. Davis, Nashville
1988 Jimmy McDonald, Memphis
1987 Alan B. Corley, Greeneville
1986 Reichle Chandler, Chattanooga
1985 Ray E. Marcrom, Manchester
1984 R. C. “Dudley” Hoskins, Clinton
1983 Glen E. Farr, Knoxville
1982 James J. Eakin, Chattanooga
1981 William G. Moore, Nashville
1980 W. Dean Pettigrew, Brownsville
1979 Carl Dew, Lake City
1978 Arthur Parker, Chattanooga
1977 Dunbar Nicholson, Smyrna
1976 A. Claude Holt, Memphis
1975 Charles W. Henderson, Knoxville
1974 Blevins Rittenberry, Cowan
1973 E. Boyd Garrett, Nashville
1972 William B. Swafford, Memphis
1971 James H. Gentry, Knoxville
1970 Tom P. Smith, Chattanooga
1969 J. Frank Russell, Jr., Memphis
1968 Robert T. Walker, Nashville
1967 Albert R. Haskell, Memphis
1966 William D. Hoppe, Nashville
1965 Clarence A. Doerr, Memphis
1964 Seldon D. Feurt, Memphis
1963 Drew E. Haskins, Chattanooga
1962 Horton A. Jones, Jr., Nashville
1961 Tom C. Sharp, Sr., Nashville
1960 Reeves Kinkead, Johnson City
1959 Ernest Crouch, McMinnville
1958 Grover Bowles, Memphis
1957 Sydney G. Kent, Knoxville
*Beginning in 2016, the year attached to this award reflects the year in which it was actually presented to the recipient. TPA has named a Pharmacist of the Year every year since 1957.

—BACK TO TOP—

BOWL OF HYGEIA AWARD FOR OUTSTANDING COMMUNITY SERVICE IN PHARMACY

2020 Roger Davis, Nashville
2019 Doug Duncan, Dyer
2018 Larry Calhoun, Johnson City
2017 Timothy L. “Tim” Tucker, Huntingdon
2016 Ronnie R. Felts, Joelton
2015 George “Mac” Wilhoit, Knoxville
2014 Robert E. Shutt, Savannah
2013 Kenneth B. Smith, Morristown
2012 Marion Crowell, Kingsport
2011 Terry Cost, Franklin
2010 Sherry Hill, Rockwood
2009 Robert “Bob” Phillips, Lewisburg
2008 Martha Shepard, Dickson
2007 Richard Reeves, Murfreesboro
2006 Jeffrey V. White, Chattanooga
2005 George “Sonny” Deal, Nashville
2004 Benton H. Quarles, Gainesboro
2003 Alan Corley, Greeneville
2002 Ray Marcrom, Manchester
2001 Robert “Bob” Cates, Memphis
2000 Dianne V. Duncan, Knoxville
1999 Leonard I. Compton, Memphis
1998 David A. Shepard, Dickson
1997 Jerry Treece, Memphis
1996 C. Edwin “Eddie” Rowe, Gray
1995 Marilyn D. Lee, Memphis
1994 Tom C. Sharp, Jr., Nashville
1993 Jimmy F. McDonald, Memphis
1992 Charles A. Champion, Memphis
1991 Philip B. Enkema, Sr., Kingsport
1990 Jon Hutchinson, Savannah
1989 James C. Eoff III, Memphis
1988 Charles W. Henderson, Knoxville
1987 Heatwole C. Thomas, Chattanooga
1986 James H. McMahon, Oak Ridge
1985 W. Dean Pettigrew, Brownsville
1984 Harold Lingerfelt, Elizabethton
1983 James Lee, Chattanooga
1982 M. Forrest Parmley, Nashville
1981 A. Claude Holt, Memphis
1980 Carroll Reagan, Knoxville
1979 Joe King, Chattanooga
1978 Nestor Stewart, McMinnville
1977 J. B. McCallab, Savannah
1976 Wayne W. Beam, Tullahoma
1975 Tom P. Smith, Chattanooga
1974 Thurman D. Baker, Sr., Manchester
1973 Robert C. Raines, Memphis
1972 Clarence E. Cate, Knoxville
1971 Drew E. Haskins, Jr., Chattanooga
1970 Shane Roy, Brownsville
1969 Clarence A. Doerr, Memphis
1968 J. H. Gentry, Knoxville
1967 Briggs H. Smith, Dunlap
1966 J. Frank Russell, Memphis
1965 William B. Holmes, Jr., Knoxville
1964 Robert Frank Hodge, Chattanooga
1963 Carl Dew, Lake City
1962 Betty Derryberry, Columbia
1961 Tom C. Sharp, Sr., Nashville
1960 E. Boyd Garrett, Nashville

—BACK TO TOP—

HERMAN LUBIN SALES REPRESENTATIVE OF THE YEAR

2020 Bill Schimmel, Arlington, VA
2019 Wade Riggins, Portland
2018 Kristopher Rhea, Knoxville
2017 Matt Kilgore, Kingsport
2016 Josh Wheatley, Maryville
2015 Bill Eley, Montgomery, AL
2014 Charlie Walker, Powell
2013 Sid Cantrell, Columbia
2012 Brent Pruitt, Memphis
2011 Jerry Brower, Jackson
2010 Kevin Mann, Mt. Juliet
2009 Antrice D. Kay, Collierville
2008 Shanan Poss, White House
2007 John Springer, Knoxville
2006 Pamela O. Phillips, Germantown
2005 Joyce M. Folse, Germantown
2004 Maurice “Vic” Fulford, Maryville
2003 Buzz Harrell, Nashville
2002 Martha D. Carlisle, Germantown
2001 Tommy Dixon, Mt. Juliet
2000 Mary Lisa Gingras, Nashville
1999 Jim Bayless, Antioch
1998 Daniel Petty, Franklin
1997 Steven B. Peggs, Memphis
1996 Gale Harlow, Brentwood
1995 John D. Adams, Memphis
1994 Donald E. Reynolds, Bristol
1993 David Pesterfield, Maryville
1992 James Harold Martin, Chattanooga
1991 M. David Upshaw, Nashville
1990 William L. “Bill” Allen, Nashville
1989 Charles A. Doty, Memphis
1988 Luke Caldwell, Knoxville
1987 Robert M. Bogart, Chattanooga
1986 James E. “Bill” Richards, Nashville
1985 Ed Martin, Jr., Jackson
1984 Chester Graves, Knoxville
1983 Bill Brown, Chattanooga
1982 T. Clifford Taylor, Nashville
1981 Sanford Fields, Memphis
1980 Hans Schonagen, Knoxville
1979 Hugh Elkins, Chattanooga
1978 Billy Elrod, Nashville
1977 Orlon Blanton, Memphis
1976 Hoyle McNeil, Knoxville
1975 Alton Daniel, Chattanooga

—BACK TO TOP—

DISTINGUISHED YOUNG PHARMACIST

2020 Chelsea Renfro, Cordova
2019 Brooklyn Nelson, Jonesborough
2018 McKenzie Calhoun, Johnson City
2017 Leslie A. Hamilton, Knoxville
2016 Elisa M. Greene, Nashville
2015 Raewyn T. Snodderly, LaFollette
2014 Kim Jones, Medina
2013 Shaunta´ M. Ray, Knoxville
2012 Patrick Blankenship, Lenoir City
2011 Ben Gross, Johnson City
2010 Ashley W. Dick, Mt. Juliet
2009 Casey H. White, Cookeville
2008 Joy Abigail Bussey, Maryville
2007 Daisy Gannon, Woodbury
2006 John D. Duncan, Knoxville
2005 Mary Jo Collins, Lenoir City
2004 Jason M. Greene, Murfreesboro
2003 Shane Reeves, Murfreesboro
2002 Jan Jones, Bartlett
2001 Cindy Smith, Smyrna
2000 Richard Randolph, Manchester
1999 Kent Stoneking, Memphis
1998 James R. “Robbie” Price, Robersville
1997 Beth Zachary, Memphis
1996 Richard “Rick” Sain, Murfreesboro
1995 Jimmy McBride, Clinton
1994 Julie D. Frazier, Dickson
1993 Timothy L. Tucker, Huntingdon
1992 Leo Sullivan, Nashville
1991 Denise Underwood, Knoxville
1990 Debbie Sanford, Nashville
1989 David L. Albin, Memphis
1988 Pam Oliver (Phillips), Memphis
1987 Denise Ellis (Barker), Knoxville

—BACK TO TOP—

EXCELLENCE IN INNOVATION AWARD

2020 Amanda Gillion, Memphis
2019 Chad Gentry, Nashville
2018 Julie Bennett, Memphis
2017 Philip J. Baker, Millington
2016 Joe H. Delk, Columbia
2015 W. Shannon McCool, Johnson City
2014 Randy Jerkins, Franklin
2013 Ryan Moss, Nashville
2012 Mike Wilhoit, Knoxville
2011 Phil McManus, Kingsport
2010 Heather Draper Eppert, Knoxville
2009 Lindsay J. Ford, Nashville
2008 Paul D. Renfro, Johnson City
2007 Terry Forshee, Cleveland
2006 Cindy T. Smith, Murfreesboro
2005 Kent Stoneking, Arlington
2004 Shawn McFarland, Murfreesboro
2003 Center for Applied Reproductive Science – Loni Garcia
2002 Clinton Drug Store, Clinton –  Jimmy McBride and Mark Henegar
2001 Alan Tatum, Sparta and Cookeville
2000 Shane Reeves & Rick Sain,  Murfreesboro
1999 Mark Binkley, Nashville
1998 Tara Moore, Powell
1997 William C. Johns, Memphis
1996 Guy B. Wilson, Jr., Johnson City
1995 Dianne V. Duncan, Memphis
1994 Gary W. Cripps,  Smithville
1993 Ray Marcrom, Manchester

—BACK TO TOP—

SHELBY RHINEHART PUBLIC SERVICE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

2020 Glen Farr, Knoxville
2019 Ferrell Haile, Gallatin
2018 Paula Hinson, Germantown
2017 Baeteena M. Black, Franklin
2016 Charles E. “Buddy” Stephens, Lebanon
2015 Charles “Champ” Champion, Memphis
2014 Bill Evans, Memphis
2013 Pam O. Phillips, Memphis
2012 David Shepard, Dickson
2011 Doug Overbey, Maryville
2010 D.C. Huffman, Jr., Oakland
2008 Randy McNally, Oak Ridge
2007 Leonard Compton, Bartlett
2006 Doug Wilson, Ten Mile
2004 Tom C. Sharp, Jr., Nashville
2003 Charles M. Warren, Jr, Clarksville

—BACK TO TOP—

BARBARA McANDREW HERALD AWARD

2020 Cameron Sexton, Crossville
2019 Reggie Dilliard, Franklin
2018 Rick Sain, Murfreesboro
2017 Roger L. Davis, Nashville
2016 David Shepard, Dickson
2015 James C. “Jim” Eoff III, Germantown
2014 Debra Wilson, Jonesborough
2013 Jeff Bogue, Bartlett
2012 Kelly Rogers, Bartlett
2011 Micah Cost, Thompson Station
2010 David D. Stevens, Naples, FL
2009 Ray E. Marcrom, Manchester
2008 Ned Giles, Chattanooga
2007 Judy Sadler, Hendersonville
2006 Barbara McAndrew, Dandridge

—BACK TO TOP—

CARDINAL HEALTH GENERATION Rx CHAMPIONS AWARD

2018 Raewyn Snodderly, LaFollette
2017 Natalie A. Tate, Chattanooga
2016 Nicholas E. “Nick” Hagemeier, Johnson City
2015 Ronnie Felts, Joelton
2014 Sarah Melton, Johnson City
2013 Leslie Shepard, Dickson
2012 Phil LaFoy, Maryville
2011 Tim Tucker, Huntingdon

—BACK TO TOP—

PARTNER IN EXCELLENCE AWARD

2020 Tennessee Pharmacy Recovery Network
2019 National Alliance of State Pharmacy Associations
2018 Tennessee Department of Health
2017 Tennessee Center for Patient Safety
2016 Tennessee Medical Association

—BACK TO TOP—